JAK FUNGUJE DOPRAVA V CHICAGU?

21.06.2024

CESTA Z LETIŠTĚ

My jsme měli letenku z letiště La Guardia v NYC s přistáním v Chicagu na letiště Midway, kde spíše přistávájí právě vnitrostátní lety. K přeletu si v Chicagu můžete zvolit i letiště O´ Hare, kde se setkáte více s mezikontinentálními lety a zde byste pak volili červenou nebo modrou linku. K metru se z letiště Midway dostanete menším bludištěm a vyjdete přímo u vstupu do metra, kde si zakoupíte jízdenku. Z letiště Midway jede vlastně jen jedna linka směrem do centra - oranžová - označená názvem LOOP, právě zde v centru se sjíždí všechny vlaky a obkrouží tu smyčku, takže tady to budete za chvíli znát jako svoje boty. Výhodou je, že právě na dopravu z letiště Midway platí váš zakoupený jízdní tarif, a tak nemusíte připlácet za jízdu z/na letiště jako třeba na druhé zmíněné letiště.

DOPRAVA

METRO V CHICAGO

Metro neboli trains provozuje v Chicagu společnost CTA.  A už před prvním nasednutí do metra si ve stanici kupte týdenní lítačku i když ve městě strávíte třeba jen 4 dny jako my. Má vlastně přívětivou cenu a nebudete tak muset počítat a hlídat si jízdy. Navíc Vám bude platit i na autobusy, a to i v okrajových částech Chicaga.

Metro Chicago
Metro Chicago
Metro Chicago
Metro Chicago

Jednosměrná jízdenka na metro 2,50 $ a na autobus 2,25 $, při které si klasicky koupíte ticket na jedno použití nebo přiložíte ke čtečce u turniketu kartu. Nám teda nefungovalo přiložení ani kreditní a ani debetní karty. Každopádně můžete využít transferu zdarma, což znamená 1 přestup do dvou hodin od nákupu jízdenky.

Na celodenní jízdenky už si musíte zakoupit tzv. Ventra kartičku, na kterou si nahrajete příslušný tarif nebo i peníze na příslušný počet jízd. Nákup je opravdu jednoduchý a provedete ho v přilehlých automatech na zastávkách. Za Ventra kartičku je poplatek 5 $, ale pokud ji do 90 dnů zaregistrujete na dané internetové adrese, peníze Vám vrátí zpět. Důležité je, že peníze jsou vráceny formou peněz na přepravu, nepošlou Vám je zpátky třeba na účet. Takže to dává smysl spíše pro místní obyvatele, protože když si koupíte neomezenou kartu na 7 dní a strávíte tu 4, tak vrácení peněz za kartičku pak postrádá smysl. No, každopádně, my máme na naši Ventra kartičce 5 $ a jsou platné až do roku 2043, takže opravdu velký důvod vrátit se zpátky. 😀

Aktualizované ceny za jízdné.

  • 1 den (24 hod) - 5 $
  • 3 dny (72 hodin) - 15 $
  • 7 dní - 20 $
  • 30 dní - 75 $

Původně jsme se dočetli, že je metro špinavé. Projeli jsme toho metrem relativně dost a přislo nám to úplně v pořádku, některé vagóny jsou jen trochu starší. Ve městě jsou ty vyvýšené mosty pro metro opravdu hezké, má to takový chicagský charakter, a to i přesto, že na takové mosty narazíte třeba i v NYC. Člověk, když to vidí v jiném prostředí, tak má hned pocit, že to vidí poprvé. 😀

Metro je tu jednoduché pochopit, stejně tak, jako třeba metro u nás. Jsou všude vždy jen 2 koleje, takže je zapotřebí hlídat si pouze potřebný směr. Vše je opravdu dobře značené. Jediné na co si snad dát pozor je, že jsou dvě trasy, které nenavazují na smyčku, ale podjíždí jí jako pro nás známé, klasické podzemní metro. Je to modrá a červená trasa. Na druhou stranu v těchto podzemních částech metra se připojíte na Wi-fi.

Stanice metra Chicago
Stanice metra Chicago
Mosty pro metro
Mosty pro metro
Mapa metra Chicago
Mapa metra Chicago
Stanice metra Chicago
Stanice metra Chicago
Označení směru na metru
Označení směru na metru

AUTOBUS

I na autobusy Vám tu platí Ventra kartička, a to i v okrajových částech Chicaga nebo můžete klasicky přiložit platební kartu. Tady zase máte pro změnu zvýhodněný přestup mezi autobusy, kdy za další navazující spoj zaplatíte 0,25 $. My jsme jeli autobusem část cesty do Six Flags, který se nachází na samotném okraji Chicaga. Docela nás překvapilo, že i v autobusech se připojíte na Wi-Fi. Jinak veškerý personál, jak v autobusech, tak vlacích byl opravdu nápomocný a snažil se poradit. A pokud si třeba budete chtít naložit kolo, tak se dává na stojan pod přední okno, takže si můžete držet palce, aby autobus do něčeho nenarazil. 😀

V orientaci se zastávkami a hlavně s časy odjezdu ve městě nám tu pomohli Google maps, protože na samotných zastávkách máte vždy uvedené číslo autobusu, který tu zastavuje. Časový údaj je na zastávkách uveden také, každopádně je to jen interval příjezdu autobusu ve všední dny, o víkendu nebo o svátcích. Ale nemusíte se bát, ono to jezdí často, minimálně každých 20 minut. A i tady v autobuse budete tahat za žlutý provázek pro signalizaci výstupu. Nehlásí v autobuse jaká je další zastávka, a tak jsme si to opět hlídali na mapě.

VLAK

Když už jsme u využívání veřejné dopravy, tak jsme zkusili i jízdu vlakem, právě na cestě do Six Flags jsme kombinovali metro, vlak a autobus. Zní to šíleně, ale tak hrozné to nebylo. 😀 My jsme si totiž původně mysleli, že vlak bude stejně tak, jako v NYC o poznání dražší a tak jsme jeli co nejdále metrem, pak kousek vlakem a pak zbytek zase zdarma autobusem. Každopádně vlaky jsou tu cenově nastavené trochu jinak. Cena jízdenky se odvíjí od ujeté vzdálenosti, máte ceny rozdělené do příslušných zón. Pozor! na vlaky Vám neplatí lítačka z metra, autobusu.

Lístky na vlak koupíte v automatech na nádraží (popřípadě v okénku, pokud je otevřené) a vždy je tam jeden na hotovost a jeden pro platbu kartou. Pokud není, tak si samozřejmě zakoupíte lístek ve vlaku u pana průvodčího v hotovosti. Lístek Vám od zakoupení v automatu bude platit další 3 hodiny, než propadne. Vlak je dvoupatrový a s překlápěnými sedačkami, vždy, když se měnil směr vlaku, tak pak průvodčí přehodil sedačky do vhodného směru, zřejmě se tu nesedí proti směru jako u nás. I ve vlaku fungovala Wi-fi a jsou tu k dispozici i zásuvky pro nabití telefonu.

Vlak - Metra společnost
Vlak - Metra společnost
Vlak v Chicago
Vlak v Chicago
Vlakové nádraží Chicago
Vlakové nádraží Chicago
Vlak v Chicago
Vlak v Chicago
Automat na jízdenky Chicago
Automat na jízdenky Chicago
Lístek zóny vlak Chicago
Lístek zóny vlak Chicago

Zatím se dále můžete podívat na to, jak jsme řešili mezistátní přelet mezi Chicagem a NYC.