JIH MADEIRY: TIPY NA VÝLETY

05.01.2024

Jižní část Madeiry je více městská. Můžete navštívit například hlavní město Funchal, Calhetu, Ponta Do Sol nebo Ribeiru Brava. Pokud zajedete více do vnitrozemí ostrova, určitě nesmíte minout trek Pico to Pico nebo levády 25 Fontes a Do Moinho/Nova. Podívejte se na naše další tipy, které navštívit na jihu ostrova.


Východ Slunce na Pico Do Arieiro
Východ Slunce na Pico Do Arieiro
Pohled z Pico Ruivo
Pohled z Pico Ruivo

PR1 - PICO DO ARIEIRO A PICO RUIVO

Snad každý, kdo jede na Madeiru, by měl jít tento krásný trek, který je označován jako PR1 mezi horami Pico do Arieiro a Pico Ruivo přes úbočí druhého nejvyššího vrcholu Madeiry Pico das Torres. My jsme vycházeli z Pico do Arieiro, kde se dá pohodlně zaparkovat. Jsou pod vrcholem dvě parkoviště. Horní parkoviště je většinou plné a tak je lepší nechat auto na spodním, odkud je to cca 1 km k začátku treku. Celá trasa je dlouhá cca 13 km (tam a zpět) a trvala nám i s pauzami kolem 6ti hodin s převýšením okolo 850m. Začínaly jsme ve 13:00, což bylo akorát tak, abychom stihly vše za světla.

Trek je poměrně náročný, protože na cestě je nespočet schodů, a co nastoupáte několikrát rovnou sestoupáte. Také je zde několik tunelů, takže si čelovky vezměte určitě s sebou. Počasí se v horách rádo mění a to platí i tady. Přibalte si s sebou veškeré oblečení (i do chladna), protože ze slunečného počasí se rázem může stát deštivé, větrné nebo přijde mlha. Občerstvit se lze na trase pod vrcholem Pico Ruivo, kde nabízejí chlazené nápoje, kávu a nějaké sladkosti a také wild camp. Můžete si zde také dotočit vodu. Na samém konci jsme si uvařily večeři a počkaly si na náš další krásný západ Slunce. Stálo to opravdu za to!

Pico do Ariero je zároveň i díky dostupnosti k vrcholu autem velmi oblíbený i pro východy slunce. Na jeden z nich jsme si také přivstaly a bylo to úžasné. Na východ je určitě lepší vyrazit dříve, aby jste měli možnost zaparkovat na vrchním parkovišti a najít si místo. Sešlo se nás tam opravdu spoustu. 

Začátek treku Pico to Pico (PR1)
Začátek treku Pico to Pico (PR1)
Pohled na údolí z Pico Ruivo
Pohled na údolí z Pico Ruivo
Schody na Arierio
Schody na Arierio
Schodiště, které Vás čeká po celý trek (Pico Arieiro)
Schodiště, které Vás čeká po celý trek (Pico Arieiro)
Pohled na trasu Pico to Pico
Pohled na trasu Pico to Pico
Východ slunce na Pico do Arieiro
Východ slunce na Pico do Arieiro
Západ Slunce na Pico do Arieiro
Západ Slunce na Pico do Arieiro

LEVÁDA 25 FONTES

Podle některých průvodců je leváda 25 Fontes ta nekrásnější, podle nás tomu tak úplně není. Tato leváda je poměrně krátká (asi 2,5 km) a na jejím konci je jako vždy vodopád. Parkoviště se nachází na náhorní plošině nad levádou, odkud je krásný výhled na okolní hory. K začátku levády musíte, buď dojít, nebo se nechat popovést turistickým autobusem. Autobus jezdí každou půlhodinu a je zpoplatněn. Cesta z parkoviště k levádě je přibližně 2,5 km dlouhá a vede po asfaltu. 

Leváda 25 Fontes
Leváda 25 Fontes
Metry od rozdílného počasí
Metry od rozdílného počasí
Výhled z parkoviště u levády 25 Fontes
Výhled z parkoviště u levády 25 Fontes

MIRADOURO DO FIO A MAJÁK FAROL

Jedná se o jeden z mnoha krásný výhledů na útesy Madeiry. Nachází se na západním pobřeží. Parkovat se dá přímo u vyhlídky. Z výhledu Do Fio můžete vidět oblíbený maják Farol Da Ponta Do Pargo nebo k němu přímo můžete dojet.

Miradouro do Fio
Miradouro do Fio
Pohled z útesu
Pohled z útesu
Výhled od majáku Farol
Výhled od majáku Farol

CALHETA

Calheta je krásné městečko na jižním pobřeží Madeiry. Je vzdálená asi 40 km od hlavního města Funchal. Nachází se zde oblíbené písečná pláž s molem. Pláž je malá a nečekejte krásy Madeiry,  spíše takovou uměle vytvořenou městskou pláž. 

PONTA DO SOL

Město Ponta Do Sol má opravdu svou atmosféru. My jsme zde strávily super ráno. Kdo by se rád vykoupal v moři, má zde možnost. Za nás je to jedna z těch hezčích pláží. Na okraji pláže se nachází vyhlídka, odkud můžete zachytit celé město. V okolí Ponta Do Sol se také nachází známý vodopád Cascata dos Anjos, který dopadá na místní silnici. Vodopád má různě silný průtok podle počasí. Turisté se baví projížděním autem pod vodopádem, místní se tomu raději vyhýbají, přeci jen už asi ví, co takový vodopád může způsobit jejich autu.😊

Útesy v Ponta Do Sol
Útesy v Ponta Do Sol
Vodopád Cascata dos Anjos
Vodopád Cascata dos Anjos
Pohled na Ponta do Sol
Pohled na Ponta do Sol

RIBEIRA BRAVA

V Ribeiře Brava jsme byly častěji než jsme plánovaly. Je to poměrně útulné městečko s krásnou pláží s černým pískem. Na pláži je i bazén a k dispozici jsou slunečníky s podlážkou. Je zde několik restaurací a kaváren. My tady zkusily místní specialitu a to rybu s banánem (portugalky Espada). Zní to zvláštně, ale bylo opravdu dobré. Určitě také doporučujeme si počkat na západ Slunce na pláži a nebo navštívit v blízkosti Levádu Do Moinho a Nova.

Leváda do Moinho
Leváda do Moinho
Pláž v Ribeira Brava
Pláž v Ribeira Brava

LEVÁDA DO MOINHO A NOVA

Další z našich navštívených levád je Leváda Do Moinho a Nova. Když jsme šly tuto levádu, tak bohužel počasí nebylo úplně přívětivé. Možná snad i proto, měla tato leváda jinou atmosféru než ostatní. Sychravé počasí a okolní zalesněné svahy tvořily zase jiný pohled na levády. Výhodou této lévady je, že můžete udělat okruh (nejprve po Do Moinho a poté po levádě Nova), který má kolem 9 km. Na trase jsou opět vodopády a tunely. Návštěva těchto levád Vám zabere asi půlden.

CABO GIRAO SKYWALK

Cabo Girao patří asi mezi nejznámější vyhlídky na Madeiře. Nejenom proto, že vyhlídka má prosklené dno a někomu může způsobovat závrať, ale také proto, že je snadno dostupná. Nachází se 15 minut od Funchalu. Vyhlídky je tedy hodně frekventovaná. Cena vstupu jsou 3 EUR. Když si člověk odmyslí spoustu turistů, i tak musíme říct, že jsme naší cestou Madeirou navštívily hezčí vyhlídky. 

Výhled na útes, Gabo Girao
Výhled na útes, Gabo Girao
Skywalk Gabo Girao
Skywalk Gabo Girao
Výhled Skywalk
Výhled Skywalk

FUNCHAL A VRCH MONTE

Funchal, hlavní město Madeiry, jsme si nechaly na úplný závěr naší dovolené. Funchal jako každé větší město disponuje širokou nabídkou restaurací, kaváren a barů. Dále je zde promenáda, kterou doporučujeme si projít. Poté určitě navštivte místní trhy Mercado dos Levados. Na nich můžete zkusit místní ovoce například pinneapple banana, které nikde jinde nekoupíte. Jen pozor, ať se nenecháte natáhnout jako my, tento trh je tím proslavený. 

Další zastávkou může být vrch Monte, kde se určitě projděte kolem, je to tam hezké. Navíc zde můžete vidět madeirskou tradici - jízdu v proutěných koších. Samozřejmě si to můžete i vyzkoušet za poplatek 35 EUR/os. Pokud si chcete dopřát klid a odpočinek, navštivte i pláž ve Funchalu. Je zde černý písek a na koupání dostačující. Pouze pozor na vlny.

Trhy ve Funchalu
Trhy ve Funchalu
Pláž ve Funchalu
Pláž ve Funchalu

Co Vám může nabídnout sever Madeiry?