
BOHOL: KOMPLETNÍ PRŮVODCE
Bohol se prý považuje za nejvíce navštěvovaný ostrov Filipín a prý tomu masy turistů dávají za své. Nevím čím, ale kdybych si tohle předem nepřečetla, ani by mě to ani nenapadlo. Je pravdou, že kromě 3 míst, které jsou takovou dominantou Boholu, jsme se nepohybovali na známějších místech. Často jsme si tak přišli jako hvězdami dne. Znáte to, když se karty obrátí a pro jednou nekoukáte na všechny jen vy, ale hlavně oni na Vás. 😀 Jinak je Bohol bezesporu nádherným ostrovem, který má co nabídnout a stále jsou tu místa, kde budete prakticky sami. A o tom, že jsou tu úžasní lidé, na které budeme ještě dlouho vzpomínat ani nemluvě.
KDE SE NA BOHOLU UBYTOVAT?
Na Boholu najdete spoustu ubytování doslova za pár korun. A možností je spousta vzhledem k tomu, že je ostrov jeden z nejnavštěvovanějších. Bohol jsme navštívili zhruba v polovině naší cesty a tohle místo jsme využili k tomu si trochu dopřát. Ubytování jsme cílili v oblasti Loboc, který je podle nás skvělý výchozí bod pro prozkoumání ostrova. Vybrali jsme Loboc Nipe Huts. V porovnání s jiným ubytováním si pár korun připlatíte. Jedna noc nás tu vyšla na 260 Kč/os se snídaní.
Řeka Loboc nabízí nádherné prostředí. V ubytování se nachází restaurace, je i se snídaní a nabízí pronájmy skútrů, transfery i různé aktivity. Vše je čisté, hezké. Jedinou možnou nevýhodou a zároveň i výhodou, protože je zde opravdu klid, je poloha. Sice se nachází u řeky Loboc, která je sama o sobě frekventovaná, ale nachází se až na konci cesty, která je od hlavní silnice zhruba 2 kilometry. Takže, než si půjčíte skútry, musíte tam dojít po svých. V blízkosti se nacházejí obchody, prádelna a hlavní silnice, kde můžete bez problému chytit Jeepny nebo autobus do jiných měst.



KDE SE UBYTOVAT PANGLAO?
Ostrov Panglao je rájem dovolenkářů a krásných hotelů, ale najdete tady i ubytování za pár korun se vší parádou. My jsme se ubytovali v On Board Panglao Beach a byli jsme nadšení. Hotel se nachází přímo na menší pláži hned vedle jedné z nejkrásnějších pláží Dumaluan. Nabízí krásné a moderní zázemí se spousty odpočinkovými místy. Tady se nám moc líbilo a pobyt jsme si tu o jeden den prodloužili. Ubytování má i restauraci, možnosti snídaně, výlety i možnost pronájmu lodi. Na noc nás ubytování vyšlo na 200 Kč/os i se snídaní.



Bohol jsme vzali trochu po svém a k přesunu do Lobocu, kde jsme měli naše ubytování, jsme ze stanice trajektu Tubigon využili místní dopravu. Tohle rozhodnutí se postaralo o životní zážitky. Nejen, že jsme za celý den prakticky nepotkali nikoho jiného, než místní a stali jsme se pro jednou také atrakcí. Ale zažili jsme i to, jaké to je, když se při pohledu na nás zastaví na vteřinu celé město. Po prvních, trochu rozporuplných pocitech, kdy jsme si říkali, že jsme asi někde, kde úplně nemáme být se z toho stalo vlastně nejlépe strávených 20 minut na zastávce autobusu ve městě Carmen. Po dalším přesunu autobusem jsme se hlavně díky pohostinnosti a otevřenosti místních dokonce dostali i na oslavu 80 narozenin místního Filipínce a společně s dalšími asi 40 místními jsme zažili jaké to je, mít dveře otevřené bez předsudků pro kohokoli. Celým záměrem bylo nejspíše mít na fotce evropany a ukazovat je po celé vesnici, ale co, snad se o nás vypráví ještě teď. 😀 A teď už se půjdeme podívat na to, co jsme na Boholu stihli navštívit a jak se na tento ostrov dostat.
Pokud tě zajímá jak funguje doprava na Filipínách a co je potřeba vědět před cestou, vše jsme sepsali v tomto průvodci.



JAK SE DOSTAT NA BOHOL
LETECKY
Bohol patří rozhodně mezi ty lépe dostupné ostrovy a variant tu máte hned několik. Na úvod je asi dobré zmínit i malý ostrov Panglao, který je s ostrovem Bohol spojen dvěma mosty a nachází se na jihozápadu ostrova. Často je totiž s Boholem spojován. Důvodem proč tu zmiňuji i tenhle ostrov je, že se zde nachází letiště (Tagbilaran City/TAG), které můžete využít právě pro Vaší cestu na Bohol. Pro představu, vzdálenost mezi středem ostrova a letištěm na ostrově Panglao je asi hodina a půl.
Na letiště Tagbilaran City, letá několik filipínských leteckých společností. Ceny se pohybují od cca. 600 Kč až okolo 4 000 Kč bez zavazadel. Záleží jak letenky cenově chytnete a s jakou společností poletíte. Když zahrneme větší letiště, které jsou považované za takové ty hlavní dopravní tepny Filipín, na přímé lety můžete narazit třeba z Manili. S jedním přestupem pak z Cebu, Peurto Princesa na Palawanu, Coron nebo Siargio.
Pozor jen na to, pokud budete vyhledávat lety a zadáte jako cílovou destinaci Panglao Island, často Vám vyhledávání změní na konečnou destinaci v Cebu na Mactan Airport. Raději zde zadávejte zkratku letiště (TAG). Sami si pak všimnete, že přívětivé ceny letů jsou víceméně jen z Manili (okolo 600 Kč). Zbytek přestupných letů se snadno vyhoupne až k několika tisícům. Takže je lepší vzhledem k cenám při plánování itineráře rovnou zahrnout Manilu jako výchozí nebo přestupní bod pro cestu na Panglao. My jsem z tohoto důvodu zvolili možnost druhou, a to trajekt.
TRAJEKT
Tohle už se Vám bude líbit o něco více. Doprava trajekty na ostrov Bohol je velmi finančně i časově dostupná a i tady máte více možností. Počítejte ovšem, že do svého itineráře zahrnete ostrov Cebu. Ať už jen jako přestupní stanici nebo jako místo, které navštívíte. Ostrov Cebu je zároveň takovou hlavní tepnou i pro leteckou dopravu a přístav není daleko od letiště, takže je to ideální možnost. V Cebu narazíte na dvě místa odkud trajekty vyráží a to Cordova Roro Port a Cebu Supercat Pier 1,2, a 3. Na Boholu pak můžete využít přístavní místa Getafe na severu ostrova, Tubigon nebo Tagbilaran City na ostrově Panglao.
Když zůstaneme u zmiňovaného ostrova Panglao, můžete využít trajekt z přístavu z Cebu (Cordova Roro port) do Tagbilaran City. Tento trajekt trvá při ideálních podnebních podmínkách 4 hodiny a nebo můžete využít rychlejší spoj například od OceanJet, kdy cesta zabere okolo 2 hodin. Trajekty vyráží už od brzkých ranních hodin. Na první spoj narazíte už okolo 5:00. Spojů bývá během dne průměrně více jak 10 a můžete narazit i na dva večerní spoje.
Cena se odvíjí podle společností a turistické třídy. Narazíte na ceny od 200 - 600 Kč na osobu bez poplatků, ty bývají v rámci pár korun. Další možností je využití trajektu z jihu ostrova Cebu. Konkrétně z Oslobu (Quartel Beach) opět na Panglao do přístavu Momo Beach Ferry.
Další variantou je trajekt z Cebu na sever ostrova Bohol, konkrétně Getafe Port. Opět budete vyrážet z Cordova Roro. Tento trajekt jezdí skoro každou hodinu a při ideálních podmínkách Vám cesta zabere 1,5 hodiny. Další možnost je z Cebu Supercat Pier do Tubigonu. Délka cesty jsou 2 hodiny. Při nákupu jízdenek si jen pečlivě zkontrolujte, ze kterého čísla portu jedete. My jsme na trase Cebu - Tubigon vyráželi z Cebu Pier 3. Veškeré časy i s cenami najdete na stránkách 12goasia. Ceny trajektu se odvíjí od společností a turistické třídy, kterou zvolíte. Bez menších poplatků se můžete dostat na cenu 200 - 300 Kč na osobu. Při nástupu na trajekt budete ještě platit taxu 30 PHP na osobu.



CEBU PORT
Z letiště nebo na letiště v Cebu se do přístavu můžete dostat několika způsoby. Nejvíce záleží na tom, kolik máte času. Samozřejmě si Vás hned u letiště v Cebu snaží chytit taxikáři, se smlouváním tu moc nepočítejte, mají jasně daný ceník a pokud nemáte dost času, budete ho muset využít. Taxi nás vyšlo na 240PHP/os, což je na filipínské poměry dost. Pokud jde doprava hladce zabere cesta cca. 30 min. Cebu je velké město a doprava tu chvíli zabere, tak počítejte se zpožděním. UBER tu nenajdete. Pokud byste chtěli využít podobné služby po Filipínách funguje GRAB. Určitě doporučujeme stáhnout aplikaci, nikdy nevíte, kdy se bude hodit.
Další možností je veřejná doprava tu jsme využili při cestě z přístavu na letiště, tam už jsme měli času více. Linky a nebo časy Vám tu nepovím, ale řešení je lehčí, než se zdá. Když vyjdete z přístavu, dostanete se za chvíli na hlavní silnici, kde si po směru jízdy můžete chytit autobus. Cebu už je velké město a linky jsou popsané. Stačí jen na mapě najít nějaký bod směrem k letišti, třeba Mandaue City, Pacific Mall. Tam se nachází malé autobusové nádraží s linkami na letiště. Za jednu jízdu autobusem zaplatíte 20-30 PHP/os. Úplně stejně to pak můžete poskládat směr letiště-Cebu Port.
TUGBILIAR
A jsme na Boholu. Po vystoupení z trajektu uděláte nejlépe, když projdete přes port, odmítnete transfery, které čekají na turisti a půjdete směrem do města. Počkáte na autobus směrem Carmen, do Lobocu přímé autobusy nejezdí. Jezdí několikrát za den a počkáte chvíli, než se zaplní. Cesta Vás vyjde na 80 PHP. V Carmen, v malém městečku Vás autobus vyhodí na autobusovém nádraží přímo na náměstí a tam chytnete autobus do Lobocu. Opět jezdí několikrát za den v intervalech 30 min. až hodina. My jsme mezi spoji čekali asi 20 minut, do prvního spoje jsme se nevešli, kvůli školákům. Autobus Vás vezme přímo do Lobocu za 60 PHP. Stačí říct orientačně adresu a řidič už si pohlídá, aby Vás vyložil. Jen hlídejte mapy, i mistr tesař se někdy utne, aby jste nemuseli x kilometrů pešky. A jsme v Lobocu. Celkově nás cesta vyšla na 140 PHP/os a zabere cca. 4 hodiny.
Pro dopravu po ostrově určitě doporučujeme pronájem skútru. Průměrně tu vyjde pronájem na celý den na 400/PHP za skútr.
TIPY CO VIDĚT NA BOHOLU
CHOCOLATE HILLS
Chocolate hills neboli čokoládové kopce jsou jedním z ikon ostrova. Až 1 700 kopečků porostlé trávou vybíhající na ploše 50 kilometrů určitě stojí za pozornost. V období sucha tráva uschne a promění kopce v hnědou barvu připomínající kopečky čokoládové zmrzliny, právě kvůli tomu dostali svůj název. Pokud budete projíždět okolím můžete kopce zahlédnout téměř odkudkoli. Z vyhlídky, která nese stejnojmenný název je ovšem pohled nejlepší. Vstup na vyhlídku je samozřejmě zpoplatněný. Dole u vstupu zaplatíte za parkování a vstup na vyhlídku, zahrnující i shuttle bus, který jezdí každou chvíli nahoru i dolů 200 PHP. Bez kyvadlové dopravy se po silnici na vyhlídku nedostanete. Tohle místo bylo po delší době jedno z těch, u kterého jsme narazili na spoustu lidí i turistických autobusů. Někdo říká, že jsou Chocolate hills celkem přeceňované. My jsme od tohoto místa moc nečekali a byli jsme příjemně překvapeni. Takhle, určitě najdete na Boholu krásnější a hlavně klidnější místa, ale s vědomím vzniku samotných kopců, je to opravdu zajímavá zastávka. Když už tam budete tak Vás nenapadne žádná jiná otázka než, jak tohle sakra vzniklo?
Jedna z variant říká, že kopce jsou pozůstatky vulkanické činnosti, tzn. malé vulkány. A druhá říká, že to jsou pozůstatky korálových útesů. Proto na samotných kopcích neroste nic, než jen tráva. Tak či tak obě varianty jsou zajímavé. Je možné si zde půjčit i čtyřkolky a podniknout projížďku mezi kopci. Tohoto jsme nevyužili, ale projížďku si můžete zajistit třeba na GetYourGuide nebo kdekoliv na Boholu.



TARSIER CONSERVATION AREA
Tarsier neboli Nártourn filipínský. Bohol je domovem pro nejmenší opičku na světě. Tento ostrov není samozřejmě jediným místem na Filipínách, kde Nártourn žije. Dalšími jsou třeba Mindanao, Leyte a Samar. Nártoun dorůstá do velikosti pouze 8 až 16 cm a váží 80 až 160 g. Jeho ocas je delší, než samotné tělo.
Musím říct, že i když jsme věděli, jak je opička maličká, až ji uvidíte překvapí Vás to. Je to vážně nádherné zvíře. Tady na Boholu mají záchranou stanici, kde se o opičky starají. Žijí samozřejmě i ve volné přírodě, ale museli byste mít velké štěstí abyste ji spatřili. V samotné rezervaci zaměstnanci sami hledají, kde se opičky schovávají a ukazují Vám je. Jejich velké oči jsou totiž velmi citlivé na světlo a přes den se schovávají v listech a i kvůli jejich velikosti je těžké je spatřit. Rezervace má otevřeno od 9:00 - 17:00 a vstup pro dospělého je 170 PHP. My jsme tu byli chvilku před zavíračkou a úplně to stačilo. Pokud vyloženě nechcete pozorovat a hledat opičky půl dne, myslím si, že půl hodina až hodina Vám tu postačí. Rozhodně toto místo nevynechejte, vidět tokové zvíře je skvělý zážitek.

TIP: Rozhodně si s sebou vezměte repelent, ať nemáte z celé návštěvy nepříjemný zážitek. Komáry se to tu hemží. A jestli chcete pořádnou fotku Nártourna, poproste zaměstnance, dostanou se k nim blíž a rádi Vám vyhoví.
KAKAOVÁ FARMA BOHOL
Na tuhle farmu jsme zavítali úplnou náhodou a určitě návštěvu doporučujeme. Byl to další krásný zážitek na ostrově. Farma má své webové stránky, kde je potřeba udělat rezervaci na prohlídku. A časy nebývají každou hodinu. My jsme o tom nevěděli, ale naštěstí byl zrovna volný průvodce. Určitě, ale doporučujeme zarezervovat. Tour si můžete vybrat ze dvou variant. První z nich je Farm tour a stojí 680 PHP. V téhle tour si projdete celou farmu a uvidíte a dozvíte se vše od pěstování a péči o kako od semínka až po sklizeň a skladování. Druhá z nich je Chocolate making tour, která stojí 780 PHP. Tour zahrnuje základní informace o farmě od semínka až po sklizeň, výrobu kakao, můžete si vyrobit vlastní tabulku čokolády a ochutnat kakaový čaj. Počítejte s tím, že ať už si vyberete tour jakoukoli strávíte na farmě 2-3 hodiny.






INGKUMHAN FALLS
Vedle těch nejznámějších vodopádů na ostrově, jako jsou Pangas Falls nebo Pahangogo Falls tu najdete spoustu menších krásných vodopádů s lagunami s tyrkysovou vodou. Velkou výhodou je, že tam můžete být úplně sami. My jsme ty nejznámější vynechali a vyrazili sem. Ingkumhan Falls Vám bez problémů najdou Google maps. Má dvě přístupové cesty, za nás byla první zavřená, ale ukazatel Vás navede na tu druhou. U prvního vstupu už čekají ,,průvodci" s nabídkou toho, že Vám ukáží cestu, samozřejmě tu lepší a dobře značenou. 😀 Najednou s Vámi tráví celý čas a samozřejmě za to čekají nějaké všimné. Kdyby Vám tvrdili, že je cesta náročná a bez nich se tam nedostanete, tak tomu nevěřte. Klidně s díky odmítněte a vydejte se sami. Tohle se Vám tu bude stávat často. Čas od času je ovšem fajn si nějakého průvodce vzít a trochu ho vyzpovídat o životě. Tak až na někoho, kdo mluví anglicky narazíte, využijte toho. Jinak to v drtivé většině případů nebudete potřebovat. Za vstup zaplatíte 30 PHP.
DAM-AGAN FALLS
Tenhle vodopád byl trochu oříšek najít. Google maps totiž ukazují špatnou polohu. Tady je potřeba zadat trasu a po cestě koukat na ukazatel, je dost viditelný, ale trochu někde jinde, pozičně. Nebo se zeptejte místních, rádi poradí. S průvodci je to tu úplně stejný příběh jako u předešlého vodopádu. Nicméně tady jsme si ho vzali moc rádi. Cestou jsme míjeli i rýžová pole, tak jsme se dozvěděli i něco o pěstování rýže a spoustu dalšího. Cesta k samotnému vodopádu je opravdu s krásnými výhledy a stojí za to. Zabere nějakých 20 minut. Vstup k vodopádu je 50 PHP.



CAMUGAO FALLS
Camugao Falls je trochu vzdálený od těchto míst o kterých jsme se zmiˇnovali ale výměnou za jeden z nejkrásnějších vodopádů, bez davů.
Camugao Falls je vodopád ke kterému dojdete nenáročnou procházkou za 15 minut. Na parkovišti se Vám nabídkou průvodci, kteří Vás tam vezmou. Nebojte se odmítnout k vodopádu se dostanete bezpečně sami. Odměnou Vám bude jeden z nejkrásnějších vodopádů s lagunou ke koupání. Za vstup k vodopádu zaplatíte 130 PHP i s parkováním. Cesta zabere asi 15 minut.


LOBOC
U řeky Loboc jsme měli nádherné ubytování takřka na samotě. Samotná řeka nabízí ale i spoustu aktivit. Od zapůjčení paddleboardu až po pozorování světlušek v noci. Velkým tahákem je i plavba po řece v lodi s restaurací. Plavbu si můžete zakoupit v Loboc River Cruise. Cena je okolo 1 900 PHP. Jedná se o klasickou turistickou aktivitu. Společně s ostatními si užijete raut a budete vychutnávat nádherné okolí řeky Loboc. Loď Vás doveze až k třem malým vodopádům Busay a zase zpět. Samotná plavba trvá zhruba 2 hodiny.
V blízkosti je i Loboc Eco-Tourism Adventure Park se zip-line.
PAHANGOGO FALLS, BILAR MAN MADE FOREST
Vodopád o kterém jste jistě už slyšeli se jmenuje Pahangog Falls, jeden z nejznámějších vodopádů ostrova v oblasti Dimiao. Původně jsme ho měli v plánu navštívit, ale vzhledem k množství lidí jsme si to rozmysleli. Vysoký dvojitý pád, smaragdově čistá voda, jeskyně, a bambusový most, na to se tu můžete těšit a to je ten důvod proč sem většina turistů zavítá. Vodopád má jeko jeden z mála otevírací dobu, a to od 7-17:00. Po 16:00 hod. už nikoho nepustí kvůli bezpečnosti. Zpátky se vracíte so kopce po schodech, neni to nárocné, zabere Vám to asi 15 minut, ale cesty můžou být zablácené, tak proto. Za parkování tu necháte 50 PHP, vstup k vodopádu je 200 PHP a ještě musíte zaplatit něco jako taxu, zhruba 20 PHP. Takže už sami vidíte, že je to velmi navštěvované místo vzhledem k cenám. My jsme vynechali. Ono to není moc, sami si ale všimnete, že na začátku cesty Vám přijde všechno levné a po nějakém čase už Vám i to levné vlastně přijde drahé. 😀 Další důvod byl i to, že jsme raději jeli někam, kde nebylo tolik lidí.
Bilar Man-Made Forest je dvoukilometrový úsek silnice (mezi Loboc a Bilar), obklopený hustým lesem mahagonových stromů, který zasadili lidé jako součást zalesňovacího programu v 60. letech. Nachází se mezi městy Loboc a Bilar na hlavní silnici vedoucí ke Chocolate Hills. Když už ne na fotky, tak je místo ideální pro své klima, které je tam díky hustému porostu chladnější.


PANGLAO
Na Panglao, konkrétně do hlavního města Tagbilaran se můžete dostat například z Lobocu nebo z jiných větších měst pohodlně autobusem cca. za 100 PHP. Na to v kolik jezdí se optejte třeba na ubytování. Myslete jen na to, že jedny z posledních spojů jezdí okolo 20:00. My jsme to bohužel kvůli nepojízdnému skútru nestihli a hodili nás na Panglao místní na korbě za 1 500 PHP.
Samozřejmě fungují i turistické transfery, taxi na které narazíte ve městech nebo na ubytování. Soukromý transfer vyjde na 2 000 - 2 500 PHP za auto.
Na Panglao jsme zavítali na 2 dny kvůli možnosti šnorchlování, potápění se s želvami na Pamilacan a se žraloky velrybími (whale shark), což byli vlastně hlavní důvody. Na Pamilacan se dostanete i ze samotného Boholu z míst Lila nebo Loay. Dalším místem, které je bohaté na krásné útesy a potápění s mořskými živočichy je Balicasaq, kam jsou také pořádány výlety právě z těchto zmiňovaných míst.
K našemu štěstí vláda vydala během naší cesty zákaz aktivitu potápění se žraloky dále provozovat, takže hlavní cíl této části ostrova byl tu tam. 😀 Ale je to dobře. Dobrá zpráva je, že aspoň někde ještě vyhrává ochrana zvířat nad turismem a penězi.
Pokud byste plánovali půldenní výlet na Pamilacan za krásnými korály a želvami máte několik možností. Jednou z nich je dohodnout si tour na ubytování nebo ve městě. Zarezervovat si tour přes Get Your Guide a nebo si pronajmout soukromou loď s kapitánem. Výhoda téhle možnosti je, že je fixní cena za loď a čím víc Vás bude tím více ušetříte. V ubytování se k Vám třeba na výlet někdo přidá. Pronájem lodi vyjde na 3 000 PHP. Všimnete si, že jsou tour většinou dražší je to z toho důvodu, že to nejsou veškeré poplatky, které zaplatíte, ty bývají v tour již zahrnuty. Pamilacan je chráněná přírodní rezervace do které se platí vstup. A zaplatíte i průvodce. Kolem ostrova se totiž budete pohybovat v menších loďkách a průvodce bude celou dobu s Vámi a bude se snažit Vám ukázat ci nejvíce želv. Celkově ještě připlatíte 900 PHP.
My jsme z tohoto ¨,,výletu" nadšení nebyli. Celkově to probíhá dost zvláštně. Při domluvě o 4 zastávkách to v praxi znamenalo, že jste ve vodě a dokud neřeknete, tak prostě šnorchlujete. Jakmile jste už unavení, tak nasednete do loďky a vyrážíte pár metrů na další ,,zastávku". A zase do vody. Jestli někdo vydrží hodinu ve studené vodě šnorchlovat, tak klobouk dolů. 😀 Vlastně Vám ani nikdo neřekne, že ty zastávky jsou vlastně takové, nabízí se spíše myšlenka toho, že se přesuneme lodí na jiné místo a ne, že uplavete o trochu dál. Když už jste unavení a řeknete, že chcete zpátky, tak Vás hodí na loď a vy v domnění toho, že čekáte na zbytek skupiny a pojedete na další místo jedete zpátky k ubytování. 😀
Podmořský život je tady opravdu krásný a bohatý a pro šnorchl se vyplatí. Korály jsou opravdu veliké, krásné s bohatým podmořským životem. Želv je tu taky hodně. My jsme na ně doslova štěstí neměli, bylo rozbouřené moře. Někdo je zahlídl z dálky, ale spoustu lidí kolem nás je vidělo. Takže to chce trpělivost.
Dalšími místy, které jsme měli vybrané na Panglao byla Hinagdanan cave a Alona beach. Alona Beach. je považována za nejkrásnější pláž celého Boholu. Za nás? Vyhněte se ji obloukem. Spousta lidí, turismus, restaurace na pláži, hluk, málo místa. Chvilku jsme si říkali jestli nejsme někde jinde. 😀 Kousek od Alona Beach se nachází mnohem klidnější a hezčí pláž Dumaluan.
Hinagdanan cave. Tahle přírodní vápencová jeskyně se světlem filtrujícím skrz otvory ve stropě, bohatá na stalaktity a stalagmity, s tyrkysovou lagunou uprostřed s možností ke kopání. Otevírací doba je od 8:00 - 16:00 a vstup je 50 PHP. Pokud byste si chtěli v laguně i zaplavat, tak připlatíte dalších 75 PHP. Koupání úplně nedoporučujeme. V jeskyni jsou netopýři a do vody se vylučují, abyste si neodvezli ještě nějakou nemoc. Jeskyně je malá, takže počítejte s krátkou zastávkou.



Pár dní na Boholu bylo nádherných, pestrost přírody, skvělý lidé a je tady toho opravdu hodně k vidění. Bohol rozhodně doporučujeme i na víc dní. Co se týká Panglao? Sem bychom znovu opravdu nemuseli. Je tu znát velký turismus a letoviska, pro rodinnou dovolenou nejspíše dobrá varianta, ale nic pro nás.
Bohol jsme spolu procestovali. A co další z Filipínských ostrovů?