3 DNY V BARCELONĚ 

31.12.2023

Návštěva Barcelony byla pro nás závěrečnou etapou našeho krátkého tripu po Evropě. Z Madeiry přes Porto do Barcelony. V tomto krásném multikulturním městě jsme strávily 3 celé dny. V článku si přečtete, jak jsme řešily dopravu, co vše jsme viděly a jaké jsou nejznámější místa Barcelony. 


UBYTOVÁNÍ

K tomuto nejspíše nějaké rady psát nemusím. Samozřejmě záleží, jaké jsou Vaše finanční možnosti a jakou lokalitu upřednostňujete, možností je tam opravdu spoustu. Proč to ale zmiňuji, v rámci našeho několikadenního tripu jsme se rozhodly, že zkusíme vlastně poprvé hostel. Ne každého tenhle název ubytování úplně osloví a všelicos si představí a po určitých zkušenostech ani já nejsem výjimkou. Nicméně pokud si dobře projdete recenze, nemůžete se spálit. Bydlely jsme v hostelu Hola Hostal Eixample. Hostel byl nejen velmi dobře situovaný u centra města, ale i v příjemné docházkové vzdálenosti k pláži. Velice příjemný, čistý, vybavený a nabízel i večerní vyžití. Ať už to byla Sangria night, kde nás naučili udělat pravou sangrii, nebo Salsa večer, Pajala večer a další. Na tomhle je úžasné, že poznáte spousty nových lidí z různých koutů světa. U jednoho stolu jsme se tak sešly s lidmi z Chile, Mexika, Argentiny, Francie, Německa, Španělska a byl to opravdu zážitek.

Taneční večer v hostelu v Barceloně
Taneční večer v hostelu v Barceloně

DOPRAVA Z LETIŠTĚ A PO MĚSTĚ

Z letiště se můžete do centra Barcelony dostat pomocí Aerobusu. Cena je 5 €, jezdí poměrně často. Intervaly jsou kolem 30 minut a cesta Vám zabere okolo 40 minut. Výhodou je, že jezdí nonstop, což s vlaky nebo metrem už tak není. Zastávka se nachází přímo před letištěm a lístek si můžete koupit u řidiče. Do nočních hodin jezdí každých 10 minut. V nočních a brzkých ranních hodinách každých 20 minut. 

Vlakem je nejlevnější jízdenka T-casual 1,5 €, stanice nejblíže centra je Barcelona Sants a Passeig de Gracia, dále je nutný přestup na autobus nebo metro v rámci jízdenky. Jezdí každých 30 minut. První vlak vyráží v 5:42 a poslední v 23:38. 

Autobus se nachází před oběma terminály letiště, jízdenka vyjde na 2,40 € a je možné ji zakoupit přímo v autobuse, přes terminál (automat) či online. Do centra se dostanete asi za 40 minut. Jezdí v častých intervalech, viz jízdní řády, na oficiálních stránkách TMB. Klasické MHD jezdí cca do 22:00, pak jsou spoje nahrazeny noční linkou N17, která jezdí každých 20 minut. 

Barcelona, stejně tak jako většina větších měst, nabízí možnost integrované hromadné dopravy, což znamená, že můžete využít metro, autobus, vlak i tramvaj na jednu jízdenku, jen si musíte rozmyslet, co všechno chcete vidět a podle toho koupit lístek do určitých zón. Pro centrum Barcelony využijete jednu zónu, mimo město pak zóny rozdílné. Pozor na metro, to má zóny odlišně. 

V Barceloně se nachází i lanové dráhy, které nejsou v rámci MHD zahrnuty a musí se tak doplácet. Vzhledem k tomu, že jsme bydlely blízko u centra, tak jsme první den neměly za potřebí řešit jakoukoliv dopravu. Centrum města jsme si tedy prošly po svých. Druhý den jsme už zvažovaly, jestli nevyužít dvoudenní jízdenku, která by zahrnovala dopravu k pláži a ke vzdálenějšímu parku Guell na další den a následně dopravu na letiště. K pláži se z centra dostanete za 45 minut pěšky, tak jsme to neřešily ani druhý den a využily veřejnou dopravu až den poslední. Pohlídejte si, aby jízdenka zahrnovala i Aerobus, popřípadě metro se zastávkou na letiště. Celodenní jízdenka i s linkou metra na letiště nás vyšla pod 10 €

Jízdenky můžete koupit v automatech ve všech stanicích metra i vlaků nebo online na oficiálních stránkách TMB, kde naleznete veškeré informace o jízdenkách, cenách i zónách.

CO VIDĚT V BARCELONĚ BĚHEM 3 DNÍ?

CENTRUM MĚSTA

Pokud máte ubytování v centru nebo v jeho blízkosti je zbytečné řešit jakoukoliv dopravu.  Centrum Barcelony je sice velké, ale vše, co by chtěl člověk vidět nebo navštívit je v docházkové vzdálenosti. V centru můžete strávit opravdu celý den a rozhodně se nebudete nudit. Chloubou Barcelony je rozhodně Sagrada Família. Další místa, které stojí za zmínku jsou Hospital de la Santa, Casa Batllo, Plaza Real, Basílica de Santa María, Palau de la Música, Park Ciutadella, kde můžete navštívit i ZOO. V centru v části La Rambla se nachází jeden z nejznámějších trhů Mercado de la Boqueria. Samozřejmě je tu spoustu restaurací, kaváren, hospod a trhů. Povinností je určitě ochutnat paellu, dát si tapas nebo sangrii.

Casa Batllo
Casa Batllo
Basílica de Santa María
Basílica de Santa María
Hospital de la Santa
Hospital de la Santa
Palau de la Música
Palau de la Música
Centrum
Centrum
Park Ciutadella
Park Ciutadella

Dále se můžete vydat po stopách architekta Gaudího. Celé město skrývá krásy tohoto významného umělce. Stavby, které tu zanechal, jsou například Fanals de la Plaça Reial, Casa Vicens, park Guell, Palau Guell, Bellesguard, Sagrada Família, Casa Calvet, Casa Battló, Casa Milˇá a Colonia Guell. 

Mercado, La Rambla
Mercado, La Rambla
Plaza Real
Plaza Real
Park Ciutadella
Park Ciutadella

SAGRADA FAMÍLIA

Sagrada je opravdu naprosto výjimečná stavba, která je právem zapsána na seznamu světového dědictví Unesco. Disponuje spousty detailů typického pro Gaudího a už jen exteriér stojí za obdiv. Vstup je zpoplatněný. Při výběru vstupenky Vám to nabídne zhruba nějakých 20 možností (s průvodcem, do různých částí chrámu nebo kombinovanou tour po Barceloně). Základní vstupenky se pohybují okolo 900 Kč, děti do 11 let mají vstup zdarma. Vstupenky je lepší koupit předem online. Například pro vstup do věží si musíte vybrat 15 minutové časové intervaly, vyhnete se neskutečné frontě a budete mít jistotu, že se v daný den do chrámu dostanete. Přehled vstupenek a veškeré informace naleznete zdena oficiálních stránkách. Sagrada je stále v rekonstrukci a její dokončení je oznámeno pro rok 2026. Při výročí 100 let od úmrtí samotného Gaudího. Jestli nejste milovníci památek a interiérů jako my, rozhodně už jen pohled z venku stojí pravdu za to.   

Sagrada Família
Sagrada Família
Sagrada Família
Sagrada Família
Sagrada Família
Sagrada Família

PARK GUELL 

Nádherný park, rozsáhlé zahradní město, jeden z odkazů slavného Gaudího. Názvů má spoustu, co se ale dá brát jako fakt je, že toto místo stojí opravdu za návštěvu. Barevnost, originalita, krása parku a výhled na celé město láká odůvodněně spoustu turistů ročně. Ať už je park nádherný, jak jen může, pravdou je, že nás trochu zklamala velikost a počet staveb, čekali jsme trochu více po všech stránkách. Návštěvy určitě nelitujeme, je to jedno z must-see míst v Barceloně. 

Co je důležité vědět před návštěvou? 

Udělejte si rozhodně rezervaci pár dní dopředu. Počet vstupenek je omezený na den. Vstup do parku jako takového zpoplatněn není, pokud se však chcete podívat na ty podstatná místa, zaplatit musíte. Cena vstupného pro dospělého je 10 euro a děti do 6 let mají vstup zdarma. V parku pak můžete strávit času kolik chcete, je to bez omezení. Otevírací doba se liší podle sezóny. Jaro - léto: 8:00 – 21:30. Podzim - zima: 8:30 – 18:15/19:00.

JAK SE DOSTAT DO PARKU?

Nejrychlejší způsob, jak se do parku dostat je metrem linkou L3, zastávka je totiž hned u Sagrady. Autobusem číslo H6, D40, (výstup na Trav. de Dalt), pak pěšky (cca 10 minut) nebo turistickým autobusem, který Vás vyveze přímo k parku. 

Vzhledem k tomu, že se park Guell nachází dál od centra a bylo potřeba využít veřejnou dopravu, nechaly jsme návštěvu vzdálenějších míst jako Park Guell, Montjuic Park na poslední den a koupily si kombinovanou jízdenku i s aerobusem, abychom se dostaly i ten den na letiště. Jízdenka tak vyjde levněji, než kupovat každou zvlášť. Jedno ze vzdálenějších míst, kam se můžete podívat je třeba i hora Tibidado. 

Park Güell
Park Güell
Park Güell
Park Güell
Park Güell
Park Güell
Park Güell
Park Güell
Park Güell
Park Güell
Park Güell
Park Güell
Výhled na Barcelonu
Výhled na Barcelonu
Park Güell
Park Güell
Park Güell
Park Güell

MONTJUIC

Montjuic a jeho okolí, nachází se zde velké množství turistických cílů. Jeden z nich byl Castell de Montjuic. Na kopec se dostanete pěšky, ale cesta je do kopce a určitě chvíli zabere. Může Vás dopravit lanovka, která Vám určitě poskytne hezké výhledy na město, nebo samotnou přírodu na kopci - zpáteční stojí 15 euro. Jen si dejte pozor, aby jste nastoupili na lanovku u přístavu, kde je ulice La Rambla. Každopádně nemusíte platit za lanovku, ale dopravit se nahoru můžete stejně jako my autobusem č. 150,v podstatě za pár korun. Oblast parku Montjuic je rozhlehlá, my jsme se příjemnou procházkou od Castella prošli k olympijskému parku a přilehlé televizní věži. La Font Mágica, v době naší návštěvy nám nehrála, ale nachází se na krásném místě v zádech s krásnou budovou Národního muzea umění. Fontána by měla hrát v určitých časových intervalech od čtvrtka do neděle. Od fontány se vydejte přes krásné náměstí Plada´d Espanya a uvidíte zajímavou budovu arény, bohužel je to pouze obchodní centrum Arenas de Barcelona. Každopádně budova obchodního centra umožňuje zdarma vyhlídku na město z jeho horní otevřené části. V blízkosti Montjuic se nachází i Olympijský stadion.

Montjuic fontána
Montjuic fontána
Výhled z terasy, protilehlý kopec Tibidabo
Výhled z terasy, protilehlý kopec Tibidabo
Montjuic, muzeum
Montjuic, muzeum

TIBIDADO

Na horu Tibidado jsem se nakonec nevydaly, ale informace jsme si zjišťovaly. Mimo zábavního parku je chloubou hory rozhodně nádherný kostel Sagrad Cor. I když je místo na nejvyšším bodě kolem Barcelony a máte tak pohled na celé město nemusíte se bát, že by jste museli z procházek po městě na hike. Místo je skvěle dostupné veřejnou dopravou. 

Jedna část park je bezplatná, jedná se o vyhlídku Tibidabo a druhá část je plně placená a bez lístku se tam ani nepodíváte. Otevírací doba zábavního parku se liší v závislosti na období, tak se předem ujistěte, že jsou v provozu. Vstupné se také liší. Celodenní vstupenka, při které můžete využít atrakce na vyhlídkové neplacené části stojí 19 euro pro osoby nad 120 cm. Celodenní vstupenka do placené části je 35 euro. V obou z možností je zahrnuta i lanovka Cuca de Llum, kterou můžete využít jako dopravu nahoru. 

Lanovku můžete využít i jen jako dopravu na vyhlídku. První časy, kdy lanovka jezdí jsou mezi 10-11 hod. záleží jestli je otevřený park nebo jen vyhlídka. Jezdí v 15 minutových intervalech. Pro dospělého stojí lanovka 12 euro. Pokud využijete k dopravě na Tibidabo Tibibus, lístek Vám proplatí, pokud si koupíte vstupenku. 

BARCOLONA A PLÁŽE? 

Nejznámější pláží Barcelony je bezesporu Barceloneta. Co je na Barceloně úžasné, že během půl hodiny chůze můžete být z rušného centra na pláži. Pláže jsou velké, hezké, udržované s plno stánky v okolí a moře je čisté. Je potřeba počítat s velkým počtem návštěvníků a i s velkým počtem lidí, kteří Vám budou chtít něco prodat. Když si vezmete, že jste na pláži jednoho z nejhezčích měst Evropy, nedivím se. Pláží je tam více, nejklidnější z nich je prý Nova Mar Bella Beach. 

Barceloneta Beach
Barceloneta Beach
Barceloneta Beach
Barceloneta Beach
Barceloneta Beach
Barceloneta Beach

Jestli přemýšlíte nad tím, jestli jsou tři dny pro Barcelonu málo nebo naopak hodně, je to takový ideál. Podle nás to bylo akorát. Samozřejmě, kdyby jsme tu chtěly strávit více času, určitě se tu nudit nebudeme. Tři dny ve městě, zkusit od všeho něco, vidět to podstatné, ochutnat španělskou kuchyni a drinky.  Za nás jedno z nejhezčích měst. 

A co další z přímořských států? Portugalsko a odpočinkové Algarve.