JAK JSME CHYTŘE VYŘEŠILY LETENKY?

05.01.2024

JAK NA LETENKY?

Hledání letenek na Madeiru může být někdy trochu oříšek. Vyplatí se je zakoupit s dostatečným předstihem (my je kupovaly asi 3 měsíce dopředu). Zde je pár tipů, jak na to:

  1. Využijte vyhledávače letenek (Kiwi nebo Skyscanner, Google flights apod.) - přes ně můžete zakoupit letenky, nebo alespoň dostanete tip, jak to létá, jakými společnostmi a přestupní místa, a tak si můžete vyhledat zvolený let u dané společnosti a třeba můžete ušetřit nějakou tu kačku a nebo si lety navázat po svém s mezizastávkou. 

  2. "Okružní jízda" po Evropě - pokud chcete mít tu nejlevnější variantu, nelétejte z Prahy (to platí především v sezóně). My letěly Vídeň - Funchal a nazpět Funchal - Porto - Barcelona - Milán - Praha. Celková cena letenek i s dopravou na letiště do Vídně nás touhle kombinací vyšla na 3200 Kč. A strávily jsme kromě Madeiry i nějaký čas v Portu a pár dní v Barceloně. Mezistátní letenky z Madeiry do větších letišť v Portugalsku seženete za pár korun. Další místo, které bylo cenově skvělé na přestupní let z Porta i do Porta bylo i francouzské město Bordeaux. 

  3. Přespěte na letišti - ano, i toto může být součástí dovolené. Poslední noc na Madeiře jsme strávily krátkým spánkem v autě na letišti, které jsme tam poté nechaly. Při zpáteční cestě jsme zase přespaly na letišti v Miláně. Na některých letištích jsou i tzv. přespávací budky, které si musíte dopředu zarezervovat a zaplatit. 

  4. Využívejte noční lety - díky tomu ušetříte, protože nemusíte platit ubytování. Mnohdy jsou přestupy nakombinované přes vyhledávače přes den, tak se podívejte i na noční varianty a kombinujte sami. Spaní na letišti je pro nás vždy lepší variantou než přes den čekat několik hodin na další let na letišti.

  5. Vše si dobře propočítejte - například letenky z Vídně často vycházejí levněji, ale pokud je cena třeba pouze o 500 levnější než z Prahy, nezapomeňte k tomu připočítat ještě cenu autobusu do Vídně. Ne vždy se letenka o pár stovek levnější zcela vyplatí. 

ZAVAZADLO

Příruční zavazadlo Vám určitě postačí. Navíc, pokud zvolíte variantu s ubytováním, máte možnost v nejhorším případě si oblečení přeprat. My jsme zvládly 11 dní s příručním zavazadlem, když do toho započítám i mezizastávky v Portu a Barceloně po cestě zpět. Doporučuji si brát hlavně sportovní oblečení (trička z merino vlny), které se hodí na treky, ale i do města. Boty zvolte do terénu a k nim přibalte žabky, pokud půjdete na pláž nebo jen tak.

Nápis Madeira ve Funchalu
Nápis Madeira ve Funchalu

A co letenky na Sicílii s přestupem v Albánii, jaká Vás čekají uskalí?