OČKOVÁNÍ A VÍZA

18.09.2024

Pokud plánujete cestu do Peru je potřeba zjistit vízové povinnosti a podmínky vstupu. Mimo to je velmi důležité zvážit i některá očkování. Nebo mít alespoň minimálně přehled o tom, jaké nemoci se v zemi vyskytují a jaká je popřípadě prevence. 

VÍZUM

Do Peru prozatím nepotřebujete vízum. Povolený vstup v rámci turistiky je na 90 dní. Prozatím říkám proto, že Peru zvažuje regulaci turistů, tak je potřeba to do budoucna hlídat a podívat se na podmínky vstupu do země. Aktuální podmínky pro vstup do země můžete sledovat na stránkách https://www.iatatravelcentre.com, kde jsou i aktualizované informace ke ,,zdravotní", politické situaci v Peru a popřípadě o očkování. 

OČKOVÁNÍ

Všechna covidová opatření pro přílet i cestování v rámci Peru byla zrušena. Tady by asi bylo na úvod dobré říci, že do Peru není žádné očkování povinné, a to jak pro vstup, tak pro ,,výstup" ze země, tím myslím, že ani pro návrat do České Republiky nejsou povinná žádná očkování. Každopádně je dobré to sledovat. Samozřejmě se může situace změnit. Takže prozatím je veškeré očkování na Vašem uvážení. Většina z nás naočkována byla. Jedna z nás neměla očkování žádné a vrátili jsme se všichni v pořádku. Názory na to jaké očkování a jestli se nechat vůbec očkovat jsou rozdílné. Také je potřeba zvážit do jakých oblastí přesně jedete a jaké nebezpečí nákazy v daných oblastech je. 

Očkování při cestách do zahraničí provádí specializované pracoviště jako jsou cestovní střediska očkování nebo střediska cestovní medicíny. Některé střediska provádí placenou konzultaci a některé ji mají zdarma. Pokud jste se už rozhodli jaké očkování si necháte dát, můžete si dávku objednat i přes svého praktického lékaře. 

Je důležité zahájit očkování s časovou rezervou před cestou a nenechávat to na poslední chvíli. Pokud se rozhodnete pro očkovací centrum, můžete na objednání termínu čekat i měsíc. Dalším důvodem je, že některé vakcíny musí být očkovány dvakrát a pokud jich máte více musí mezi nimi být i specifický časový rozestup. 

DOPORUČENÁ OČKOVÁNÍ

Pro tuto cestu nám podle očkovacího centra byla doporučena tato očkování.

Žloutenka A (Hepatitida A) - Očkování se dává ve dvou dávkách. Před cestou Vám stačí jedna dávka a druhá dávka by se měla aplikovat nejpozději do 3 let, aby později nebylo potřeba přeočkování. Jak předcházet nemoci bez očkování? Nejíst tepelně neupravené pokrmy, stravu koupenou na ulici, nepít kohoutkovou či jinou vodu (pouze balenou), držet zvýšené hygienické návyky. Cena cca. 1 700 Kč. 

Černý kašel - tohle očkování máme v naší prevenci od mala, ochrana je však dočasná. Momentálně se hodně přeočkovává kvůli nárůstu nemoci. Do Peru je očkování doporučeno. Očkují ho stejně jako tady souběžně s očkováním proti tetanu a záškrtu. Ochrana na 3-7 let. Pokud Vás čeká přeočkování tetanusu je dobré zvážit rovnou kombinaci s černým kašlem. 

Tetanus - očkování proti tetanu má každý. Momentálně se proti tetanu přeočkovává po 10 letech na místo 15. Nicméně, i přesto, že jste přeočkovaní a máte ještě pár let na další je lepší se poradit s obvodním lékařem, jestli není potřeba kvůli cestě přeočkovat. Pokud se Vám něco stane a máte očkování starší 5 let. Po úraze by Vás mohli automaticky naočkovat v zahraničí jejich vakcínou.

Meningokokové nákazy - riziko nákazy zvyšuje vysoká kumulace lidí - letiště, autobusy atd. Opět je to očkování, které není určené přímo pro riziko návštěvy země, ale preventivně ho zvážit můžete.

Vzteklina - hlavní přenos je pokousáním nebo jen olíznutím nakaženého zvířete, nejčastěji psa, opic, netopýrů apod. Vyvarovat se můžete, když omezíte jakékoliv styky se zvířaty. Tři dávky vakcíny v intervalech 7 až 21 dní, čtvrtá dávka po roce, přeočkování podle míry rizika za 2 - 5 let. Cena cca. 1 500 Kč. 

Žlutá zimnice - je to poslední očkování, které před cestou dostanete, a to nejpozději 14 dní před odletem. Nesmí se dále kombinovat s dalším očkováním. Naočkovat proti téhle nemoci jsme se nechali. Od lidí co tam žijí jsou ovšem zase protichůdné názory toho, že žlutá zimnice pomalu mizí a objevuje se opravdu výjimečně a pro Peru v málo navštěvovaných oblastech. Očkování je celoživotní. Cena cca. 1 700 Kč. 

Bříšní tyfus - toto onemocnění je přenosné vodou, jídlem nebo kontaminací s postiženým. Dobře se šíří zejména v teplém a vlhkém klimatu a ve špatných hygienických podmínkách. Prevencí je nejíst tepelně neupravené potraviny, nepít místní vodu a zvýšená hygiena. Očkuje se 1 dávkou, ochrana trvá 3 roky. Cena cca. 1 600 Kč

Malárie - na zemí Peru se nevyskytuje. 

Horečka Dengue - Přenašeči jsou nemocný člověk, komár, opice. Očkuje se ve 2 dávkách v odstupu 3 měsíců. Při naši návštěvě jsme toto očkování nezvažovali. Na jaře 2024 ovšem vyšlo upozornění o lehkém výskytu. Cena cca. 3 500 Kč za dávku. 

Před cestou je také dobrá zvážit určitou prevenci i pro střeva. Poradit se s obvodním lékařem nebo v lékárně ohledně probiotik. A nějaké ,,cestovní" probiotika vzít s sebou. 

A co je potřeba zařídit před cestou třeba do států Severní Ameriky ?